Müzisyen bir aileden gelen Bujor Hoinic, ilk müzik eğitimine Timişoara' daki Müzik Okulu'nda başladı. Piyano Bölümü’nü bitirdikten sonra, Bükreş Konservatuvarı'nda Constantin Bugeanu ile orkestra şefliği, Dumitru Bughici ile kompozisyon eğitimi aldı. 1973'te Romanya birinciliği ile mezun oldu ve hemen ardından aynı yıl içerisinde profesyonel kariyerine başladı. 1984'e kadar Timişoara Operası'nın Müzik Direktörü ve Birinci Şefi olarak çalıştı. Bu süre içinde Romanya, Yugoslavya, Rusya ve Türkiye'de konuk sanatçı olarak birçok senfonik konserler, baleler ve operalar yönetti.

1976'dan bu yana Romanya Besteciler Birliği’nin asil üyesi olan Hoinic'in uluslararası platformda icra edilen eserleri arasında en önemlileri: orkestra için “Pavana” (1972), viyolonsel ve yaylı sazlar orkestrası için “Konçerto”(1973), orkestra için “Prelüd, Koral ve Füg”(1976), 1981'de ulusal “Cantarea Romaniei” Festivali’nde birincilik ödülü alan “Dacia-Felix” balesi, orkestra ve kadınlar korosu için “Angora” poemi (1982), arp, flüt, viyolonsel ve koro için “Deniz Lirikleri” kantatı (1986), orkestra için “Jazz Sonata”( 1988 ), solistler, koro ve orkestra için “Pasiunile Martirilor” requemi (1990), yaylı sazlar orkestrası için “Prelüd, Koral ve Füg” (1994), üç gitar ve orkestra için antik stilde “Konçerto” (1996), koro ve orkestra için “Gordion” kantatı(1999), orkestra için “Konser Uvertürü”, “Senfoni” (2003) gibi yapıtlardır.

Gerek şef, gerek besteci olarak Romanya, Polonya ve Türkiye radyo ve televizyonlarında pek çok kayıtları ve videoları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra CD kayıtları da gerçekleştirmiştir. Önemli müzik yarışmalarına jüri üyesi olarak davet edilen Hoinic, orkestra şefi olarak preklasik dönemden modern müziğe uzanan geniş bir repertuvara sahiptir. çeşitli orkestralar ile turneler, ulusal ve uluslararası festivallerde konserler, operalar ve baleler yönetmiştir. Bu orkestralardan birkaçı: Bükreş “George Enescu”, Yaş, Timişoara, Arad, Sibiu Filarmoni Orkestraları(Romanya), Cheboksari (Rusya), Mersin, İstanbul, Bükreş operaları ve Ulusal Portekiz Senfoni Orkestrasıdır.

1984' ten beri Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin daimi şefliğini yapmakta ve ayrıca Antalya Operası, Eskişehir Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nın devamlı “konuk orkestra şefi” olarak yer almaktadır. 1992 yılından bu yana, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nda da öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.