1940 yılında Erzurum’da doğan Alaeddin ÇAĞLAR 1965 yılında Gazi Müzik Bölümünde yüksek öğrenim hayatına başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anaokulu seminerleri dolayısıyla önce İstanbul’a sonrasında İtalya’ya gönderildi.

İtalya’daki çalışmalarından sonra Türkiye’ye dönen Alaeddin ÇAĞLAR, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda uzun süre müzik öğretmenliği yaptı. 1988-1991 yıllarında Ankara Üniversitesinde müzik dersleri verdi. Çok sesli koro ve orkestraları kurup yönetti. Halk müziğinin çok seslendirilmesi konusunda çalışmalar yaptı.

2004 yılından sonra orkestra kurma çalışmalarına başlayan Alaeddin ÇAĞLAR;

2004 yılında ÇAĞLAR ODA ORKESTRASININ,

2005 yılında ODTÜ&ÇAĞLAR SENFONİ ORKESTRASININ,

2006 yılında ÇAĞLAR SENFONİ ORKESTRASININ,

2007 yılında ÇAĞLAR ÇOCUK KOROSUNUN,

kuruculuğunu üstlendi.

2008 yılında M.E.B. Çankaya İlçe Müdürlüğü ile düzenlemiş olduğu KLASİK BATI MÜZİĞİ ÇALGILARIYLA ESER SESLENDİRME YARIŞMASI sonucu dereceye giren öğrencilerden oluşan ÇANKAYA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ & ÇAĞLAR MÜZİK KURSU ÇOCUK ORKESTRASI'NIN kurucularından oldu.

Dünya ve Türk kültür tarihini, özellikle müzik tarihimizi araştırdı. Bu araştırmalar şu konuları kapsamaktadır:

Halk Bilim, Sanatta Ulusallık-Evrensellik, Türk Müziğinin Geleneksel Öğelerinden Yararlanma, Halk Eğitimi, Üniversitede Halk Eğitimi, Üniversitenin Müzik Eğitimi Konusundaki İşlevi, Üniversitede Güzel Sanatlar Eğitimi, Türk Halk Edebiyatı, Tasavvuf Felsefesi ve Müziği, Sanatın Yaygınlaştırılması ve Demokratikleştirilmesi, Estetik, Etnoloji ve Müzik, Sanat Eğitimi Kuramları, Müzik Eğitimi Tarihi, Çok İşlevli Sanat, Sanat Sosyolojisi, Sanat Eğitim Bilimi, Tiyatro ve Müzik, Kitle İletişim Araçlarının Kültürel İşlevi

Yılda 40'ın üzerinde konser düzenleyen Alaeddin ÇAĞLAR, 1990 yılında kurduğu ÇAĞLAR MÜZİK KURSUNUN kurucusu ve yöneticisi olarak çalışmalarına devam etti.

Daha sonra Çağlar Müzik Kursunun yöneticiliğine Alaeddin ÇAĞLAR'ın oğlu olan Ergün ÇAĞLAR geçmiştir.

1969 yılında doğdu.1977 yılında 8 yaşında ilk keman çalışmalarına babası Alaeddin ÇAĞLAR'la başladı.1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nın açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak profesyonel müzik hayatına Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konzertmaisteri Murat TAMER'le başladı.1985 yılından 1990 yılına kadar Macar Prof. Banki Horvath SANDOR'la çalıştı. Bu dönemde oda orkestrası senfoni orkestrası konserlerinin yanında solo resitaller de verdi.1988 yılında H.Ü. Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası'nın 2.keman grup şefliğini yaptı. 1988 yılında Bilkent Üniversitesi'nin davetiyle yaz kursları bünyesinde yurtiçi konserlerine katıldı.
1990 yılında H.Ü. Devlet Konservatuar'ı Gençlik Senfoni Orkestrasının solistlik sınavını kazanarak ilk konserini verdi. Aynı yıl Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın sınavını kazanarak 1. keman sanatçısı olarak görevine başladı. 1991 yılında Opera'nın düzenlemiş olduğu gençlik konserlerinde görev aldı. 1991 yılında Devlet Opera ve Balesi'yle birlikte İTALYA turnesine katıldı. 1994 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlemiş olduğu konserde Başkent Oda Orkestrası'nın solistliğini yaptı. 1995 yılında Hikmet ŞİMŞEK Yönetimde olan Anadolu Oda Orkestrası'yla birlikte İstanbul Müzik Festivali'ne ve Yunanistan turnelerine katıldı. Aynı yıllarda Devlet Opera ve Balesinde DAMDAKİ KEMANCI, ARŞIN MAL ALAN, İSTANBULNAME, UÇARCASINA, ZENGİN BABANIN FAKİR OĞLU gibi ünlü operetlerde konzertmaisterlik yaptı. 1999 yılında opera ile birlikte DANİMARKA, 2000 yılında AVUSTURYA turnelerine katıldı.

2004 yılından itibaren yapmış olduğu çalışmalar:


2004 yılında kurulan Çağlar oda orkestrasının,

2005 yılında kurulan ODTÜ & ÇAĞLAR SENFONİ orkestrasının,

2005 Yılında kurulan Çağlar Çocuk Orkestrasının,

2006 yılında kurulan ÇAĞLAR SENFONİ Orkestrasının,

2007 yılında kurulan Çağlar Çocuk Korosunun,

2007 yılında kurulan Çağlar Gitar Topluluğunun,

2008 yılında klasik batı müziği çalgılarıyla eser seslendirme yarışması,

2008 yılında Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü & Çağlar Müzik Kursu Çocuk Orkestrası kurucularındandır.

2010 yılında Maltepe Park Avm içerisinde bulunan tiyatro salonunu Çağlar Kültür Merkezi olarak hayata geçirmiştir.Sayısız festival ve konserler düzenlemiştir.

2011 yılında bodrum yaz festivalini başlatmıştır.

Sanatçı kurucularından olduğu orkestraların solistliğini ve konzertmaisterliğini yapmaktadır. 2010 yılında Devlet opera balesinden ayrılmıştır.Ayrıldık dan sonra çağlar müzik kurslarında Genel Sanat Yönetmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir.